×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 25 June , 2024

نماینده مردم قائم شهر:مازندرانی‌ها اجازه نخواهند‌ داد که سلسله سمنانیان، آب دریای کاسپین را به سمنان منتقل کنندنماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار گفت: مازندرانی‌ها اجازه نخواهند‌ داد که سلسله سمنانیان، آب دریای کاسپین را به سمنان منتقل کنند.

به وقت خبر _ نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار گفت: مازندرانی‌ها اجازه نخواهند‌ داد که سلسله سمنانیان، آب دریای کاسپین را به سمنان منتقل کنند.

سیدعلی ادیانی، نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی درباره سخنرانی رئیس جمهور در استان سمنان مبنی بر انتقال آب از دریای کاسپین به سمنان، گفت: بحث انتقال آب از دریای کاسپین به استان سمنان از زمان حضور آقای احمدی‌ نژاد در دولت‌های نهم و دهم شدت گرفت و در دولت یازدهم و دوازدهم با ریاست آقای روحانی، پیگیری‌های مخفیانه و علنی اتفاق افتاد که آخرین تلاش دولت، طرح انتقال آب دریای کاسپین به سمنان در خلال لایحه برنامه ششم توسعه بود.

وی با اشاره به تأیید این پیشنهاد دولت در کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه کشور، ادامه داد: رأی کمیسیون با همت بلند و پیگیری‌های جدی نمایندگان سه استان شمالی کشور یعنی مازندران، گلستان و گیلان با همراهی دیگر نمایندگان در صحن علنی، دست رد محکمی به این طرح غیر کارشناسی زده‌ شد.

ادیانی با بیان اینکه به عنوان نماینده مردم از فرآیند کارهای علنی دولت‌های نهم تا دوازدهم در انتقال آب از کاسپین به سمنان مطلع است، تأکید کرد: این اقدام آنها را به چند دلیل به هدف نمی‌رساند، سخنان اخیر رئیس جمهور به مصلحت مردم نبوده و قابلیت اجرایی ندارد و « این ره که می‌روند به ترکستان است نه به سمنان!».

عضو کمیسیون انرژی تصریح کرد: نخستین دلیل، مسئله زیست محیطی است؛ اغلب کارشناسان این حوزه، مخالف انتقال آب دریای کاسپین به منطقه‌های مرکزی ایران از جمله استان سمنان هستند، چراکه عوارض و اثرهای سوء زیست محیطی به دنبال خواهد‌داشت.

وی با بیان اینکه دلیل دوم مربوط به خود دریای کاسپین است، گفت: کاسپین یک دریاچه و محیط بسته است، هر نوع فعل و انفعالات مربوط به کاهش یا از بین بردن حجم و کاهش آب دریای کاسپین از سرچشمه‌های آن، اکولوژی و زیست بومی کاسپین را دچار مشکل می‌کند.

ادیانی با اشاره به هزینه‌بر بودن این پروژه بزرگ و ناتوانی دولت در تأمین بودجه، افزود: سومین دلیل، اقتصادی است؛ در حالیکه دولت در کارهای اساسی و کلیدی‌اش اعتبارات لازم را ندارد و تخصیص بودجه در طول دوران ریاست آقای روحانی برای پروژه‌های عمرانی‌اش به جای صد در صد، اغلب زیر بیست درصد بوده‌است.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار، چهارمین علت را گران شدن قیمت آب دانست و گفت: انتقال آب دریای کاسپین و تحویل آن به مردم استان سمنان به چه قیمتی تمام خواهد‌ شد؟ آیا برای دولت مقرون به صرفه است؟ کارشناسان معتقدند از نظر فنی، اقتصادی، زیست محیطی و از جهت موقعیت ژئوپولیتیک دریا، چنین کاری لطمه بزرگی به کشور و دریای کاسپین خواهد‌ زد.

ادیانی افزود: وعده‌ غیر کارشناسی آقای روحانی از زمان تبلیغات دولت یازدهم و دوازدهم به مردم سمنان عملی نشده و این بار هم آن را میان مردم هم استانی‌اش تکرار کرد. وعده انتقال آب دریای کاسپین از زمان تسلط سلسله سمنانیان بر قوه مجریه در دولت‌های نهم تا دوازدهم به مردم سمنان داده‌ شد!

عضو کمیسیون انرژی خطاب به شخص رئیس جمهور، دولت و وزرات نیرو بیان کرد: این کار به معنی تقابل با افکار عمومی و خواسته مردم سه استان شمالی کشور است. مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود؛ آقایانی که از سرشاخه‌های آبی غیر مرتبط، آب را منتقل کردند باید شاهد فاجعه زیست‌محیطی کشور باشند.

ادیانی ادامه داد: لطمه‌های وارد به محیط زیست استان‌های خوزستان، یزد، اصفهان و دریاچه ارومیه نتیجه اقدام غیر کارشناسی و بعضا با انگیزه‌های سوء است. شاید مجریان وقت، انگیزه منفی نداشته‌باشند، اما در انتقال سر شاخه‌های آب از مسیرهای غیر کارشناسی به دیگر نقاط جغرافیایی، شاهد نفوذ اراده‌های مغایر با منافع ملی کشور هستیم تا نظام‌مندی آبی کشور را در هم بریزند، در سد قم و دیگر سدهای ایجاد شده چه اتفاقی افتاد؟ سد ساختند اما آب پشت سد ندارند!

نماینده مردم سوادکوه در مجلس با اشاره به وقوع جنایت زیست‌محیطی در مازندران اظهار کرد: سال ۱۳۷۶ و در دولت وقت، آب چشمه روزیه در سواد کوه به سمت سمنان منحرف شد، الان هم به لحاظ زیست محیطی، حق آبه و به لحاظ تقلیل آب در محور رود، بزرگترین لطمه زیست محیطی در سوادکوه و مازندران در حال وقوع است.

ادیانی با بیان اینکه کمک مجلس و نمایندگان استان‌های شمالی کشور برای تأمین آب مردم سمنان به دولت باید با روش کارشناسی و علمی اجرا شود، گفت: اصلا قابل انتظار نبود که رئیس جمهور برای چندمین بار حرف‌های آقای احمدی‌نژاد را در سمنان تکرار کند. آقایان که نسبت به عملکرد احمدی‌نژاد آلرژی دارند، چطور بحث انتقال آب به سمنان را احمدی‌نژاد گونه مطرح می‌کنند؟ این وعده‌ها، «وعده سر خرمن» است و نمایندگان استان شمالی دست رد محکمی بر سینه کسانی که غیر کارشناسانه در بحث مربوط به انتقال آب دریای کاسپین به سمنان اظهار می‌کنند، خواهند‌ زد.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در پایان با اشاره به سفر چند ماه پیش اردکانیان، وزیر نیرو به مازندران، گفت: جلسه مدیران ارشد وزارت نیرو با حضور استانداران و نمایندگان مازندران برگزار شد و اعلام کردم که مازندرانی‌ها اجازه نخواهند‌ داد که سلسله سمنانیان، آب دریای کاسپین را به سمنان منتقل کنند. وزیر نیرو بیان کرد که در بحث انتقال آب دریای کاسپین به سمنان، رئیس جمهور هیچ توصیه و دستوری نداشته‌ است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.