×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 18 July , 2024

به وقت خبر _ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان رودسر با حضور امیر محمدپور دبیر شورای پدافند غیرعامل گیلان، علی وارسته فرماندار شهرستان رودسر و جمعی از شهرداران و بخشداران و روسای ادارات و نهادهای شهرستان رودسر در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در ابتدا دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان با اشاره به انواع تهدیدات بیان کرد: تهدیدات به دو بخش طبیعی و غیرطبیعی و انسان ساز تقسیم می‌شود که تهدیدات طبیعی منشا طبیعت است و غیرقابل تغییر است؛ ولی تهدیدات انسان‌ساز به دلیل اینکه تفکر، اراده و دشمنی در پشت آن است، روز به روز در حال تغییر و تکامل است.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان گیلان با اشاره به حساسیت های موجود در کشور اظهار کرد: امروز به تعبير مقام معظم رهبری كشور در يك پيچ تاريخی قرار داريم و بايد همه در هر جايگاهی با اتحاد و انسجام به سمت برطرف كردن مشكلات كشورمان حركت كنيم تا مردم آسيبی نبينند و وظيفه ما در پدافند غيرعامل حفاظت از جان و سرمايه های مردم است.

محمدپور با اشاره به موضوع برجام عنوان کرد: آمریکا بعد از خروج از برجام یک مجموعه تهدیداتی را برای کشورمان پیشبینی کرده كه ان تهديدات را بعنوان جنگ هیبریدی یا جنگ ترکیبی نام گذاری کرده که این جنگ شامل تهدیدات متفاوتی است که موضوعات مختلف کشور را در بر می گیرد.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان افزود : هدف كوتاه مدت ان ها قبول پذیرش ایران در قبال خواسته های آمریکاست و هدف بلند مدت در صورت نتيجه دادن برنامه هايشان ناراضی كردن مردم عليه دولت و حكومت و در نهايت ايجاد آشوب و جنگ داخلي است.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان سناریوی دشمن را در دو سطح عنوان کرد و گفت: سطح اول اجرای سناريوی دشمن سطح بین المللی است یعنی تنظيم میزان روابط کشورمان با کشورهای دیگر از جمله همسايگان ايران و اروپاست و در سطح دوم از همه ابزارهایی که به عنوان جنگ هیبریدی عمل می کند را مد نظر قرار داده اند و در سطح سوم سطح اجرایی است که تهدیدات پیشبینی شده را در عرصه اقتصادی و عملیات روانی اجرا می کند همچنین باید بدانیم که ابزار سناریوی آمریکایی ها شبکه های اجتماعی است و آنرا در بستر مردم اجرا می كنند.

محمدپور صيانت از معيشت مردم در برابر تيرهای جنگ اقتصادی دشمن را امری ضروری دانست و گفت: يکی از اهداف استراتژيک آمريکا محدود کردن معادلات قدرت ايران است، آمريکايی ها می دانند که برجام مقداری از اهداف آنها را تأمين کرده و چون فکر می کنند ايران می خواهد برجام را حفظ کند، بنابراين می خواهند تلاش کنند آن را پايه ای برای باج خواهی و افزون خواهی های خود قرار دهند و تلاش می کنند قدرت موشکی و نفوذ منطقه ايران را در تعهدات برجام بگنجانند.

محمدپور با اشاره به پیچیدگی استارتژی دشمن اذعان داشت: استراتژی جدید دشمن پیچیده و گسترده است و حوزه این استراتژی مردم هستند البته نظر های مختلفی در آمریکا وجود دارد، عده ای معتقدند براندازی جمهوری اسلامی ممکن نیست و تاکنون تلاش های زیادی برای این مساله کرده اند که نتیجه نداده است، برخی دیگر می گویند شرایط ایران استثنایی ست و ضعف ها و کمبودهایی وجود دارد که ممکن است استراتژی آنها اتفاق بیفتد دشمن می گوید ما باید تصور فروپاشی نظام را در مردم ایجاد کنیم که یکی از محور هایی که توسط شبکه های اجتماعی دنبال میشود همین موضوع است تا مردم فکر کنند در آینده ای نزدیک این اتفاق رخ می دهد. آنجا که رهبری در دیدار با اعضای هیئت دولت فرمودند دولت باید در تصور مردم مقتدر و کارآمد باشد برای مقابله با همین تهدید دشمن است.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان با اشاره به بخش راهبرد اصلی دشمن تصریح کرد: بخش راهبرد اصلی دشمنان از طریق عملیات روانی دنبال میشود به همین دلیل با ابزار رسانه به دنبال هدایت افکار عمومی هستند، حوادث سال گذشته نیز موجب توهم در آنها شده که می توان از شبکه های اجتماعی در راستای اهدافشان بهره ببرند پس تمرکز فشارهای اقتصادی بر زندگی مردم از رویکرد های اصلی آن هاست تا موجب شکافی بین مردم و دولت و در نتیجه رویارویی آن ها شود.

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با تاکید بر مقوله تاب آوری شهری ذکر کرد: در طول تاریخ، حوادث و رخدادهای محیطی بی شماری زندگی شهری را مختل کرده اند. تغییرشدید آب و هوا، زلزله، و خطرآفرینی ساخت و سازهای انسانی به طور فزاینده ای رونق شهرها را 

دست خوش تهدید می کنند، لیکن مقابله با این مخاطرات محیطی نیازمند برنامه ریزی مدون و از پیش تعیین شده با هدف کاهش آسیب پذیری و سنجش میزان تاب آوری و انعطاف جوامع شهری در مواجهبا مخاطرات می باشد، در این بین پدافند غیرعامل با رویکردی آینده نگرانه درصدد انعطاف پذیر نمودن جوامع شهری می باشد، تاب آوری و کاهش خطر پذیری بلایا باید بخشی از طراحی شهری واستراتژی های دستیابی به توسعه پایدار باشد، لیکن تدوین و ارائه یک برنامه ریزی استراتژیک ضرورتی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان با اشاره به تهدیدات حوزه زیستی و بیوتروریسم و ارتش‌های بیولوژیک نیز اشاره و خاطرنشان کرد: جنگ زیستی با هدف اقتصادی همان تهدیدات زیستی زمان صلح است که در این حوزه تهدیدات در حوزه آسیب زدن به بهره‌برداری‌ها به عنوان هدف انتخاب می‌شود که هدر این هدف کشورهای زیادی هستند که برنامه‌های زیادی در چارچوب اقتصادی دارند.

در ادامه این فرماندار شهرستان رودسر با تاکید بر اهمیت پدافند غیرعامل بیان کرد: در پدافند غیرعامل با واژه‌های مختلفی همچون پدافند غیرعامل، تهدید، آسیب شناسی، مقابله و پیامدهای تهدید سرو کار داریم، در پدافند غیرعامل اگر به نوعی تهدیدات را بشناسند، رصد و با آن مقابله کنند، آسیب پذیری کاهش یافته و به سمت صفر نیل می‌کند.

وارسته با اشاره به تهدیدات طبیعی و نقش پدافند غیرعامل در برابر مخاطرات اظهار داشت : نوع مخاطرات طبیعی به علت ثابت بودن به گونه‌ای است که دانش بشری می‌تواند بر آن مسلط شود؛ به عنوان مثال زلزله‌های صد سال پیش با زلزله‌های کنونی فرقی ندارد و امروز می‌توان با احداث ساختمان‌های مقاوم با این تهدید مقابله کرد.

فرماندار رودسر با تاکید بر اهميت و نقش پدافند غير عامل در اجرای پروژه هاي عمرانی شهرستان رودسر، اذعان داشت: لازم است كه دست اندركاران و بخش هاي مرتبط، اين موضوع را در طراحي حوزه هاي مختلف راه و شهرسازی لحاظ كنند و ساخت و سازها همواره با پیوست پدافند غیرعامل همراه باشد.

وارسته تهدیدات زیستی را یک تهدید زیرساختی برای استان خواند و خاطرنشان کرد : بیوتروریسم به عنوان یک تهدید زیر ساختی در بخش تهدیدات زیستی با هدف به زانو درآوردن کشورهای مختلف در دستور کار برنامه‎ریزان آن قرار دارد.

در ابتدای این جلسه روسای ادارات شهرستان رودسر گزارشات مربوطه ادارات خود را در حوزه پدافند غیرعامل ارائه نمودند.

در انتها حكم صادره از سوی دكتر سالاری استاندار گيلان مبنی بر انتصاب علی وارسته بعنوان رئیس شورای پدافند غیرعامل شهرستان رودسر توسط امیر محمدپور به وی اهدا گرديد.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.