×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ویژه های خبری

امروز : سه شنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 25 June , 2024

به گزارش به وقت خبر ؛
ابتدا تابستان …
آخرین خروجی الگوهای عددی هواشناسی نفوذ سیستم کم فشار و همراهی اون با جریانات گرم جنوبی رو به کرانه های جنوبی دریای کاسپین نشون میده، لذا بتدریج از چهارشنبه ۲ آبان ابتدا شاهد مه و سپس افزایش محسوس دما، کاهش رطوبت و وزش باد گرم (گاهی شدید) تا اواسط روز جمعه ۴ آبان خواهیم بود!

 افزایش دما
افزایش دما بین ۸ تا ۱۴ درجه پیش بینی میشه که اوجش برای روز پنجشنبه ۳ آبان هستش، افزایش دما همراه با گرم باد کم کم طی روز چهارشنبه شروع میشه روز پنجشنبه به اوج خودش میرسه و طی روز جمعه ۴ آبان این افزایش به اتمام رسیده و برای عصر و شبش روند کاهشی دما شروع می رشه، طی روز پنجشنبه دمای هوا در مناطق جلگه ای به بالای ۳۰ درجه ی سلسیوس هم خواهد رسید!!!!

وزش باد گرم
باد گرم هم بتدریج طی روز چهارشنبه از دامنه ها ارتفاعات شروع میشه و کم کم به جلگه هم میرسه اوج وزش باد گرم در مناطق جلگه ای طی روز پنجشنبه ۳ آبان هستش که سرعت تندبادش بین ۱۵ تا ۲۰ متر بر ثانیه پیش بینی می شه، این باد گرم از اواسط وقت روز جمعه ۴ آبان بتدریج تا عصر و شبش تبدیل به باد سرد میشه!… هم باد گرم و هم باد سرد در برخی نقاط طی روز جمعه شدید پیش بینی میشه و میتونه در برخی نقاط به باغات کیوی خسارت وارد کنه!

کاهش رطوبت
طی این مدت رطوبت در مناطق جلگه ای کاهش ویژه ای پیدا میکنه و به زیر ۴۵% هم میرسه لذا به علت همین کاهش رطوبت و همراهی اون با وزش باد گرم از روشن کردن آتیش تو جنگل ها جدا خودداری کنید.

 پس چی شد ؟ باد گرم چهارشنبه کم کم شروع میشه، پنجشنبه به اوج میرسه، و جمعه بتدریج تموم می شه !

 و بعد زمستان …
 همچنین الگوهای هواشناسی نشون دهنده ی نفوذ سیستم بسیار قوی، سرد و بارشزا طی اوایل هفته ی آتی به منطقه است، لذا با نفوذ توده هوای پرفشار و سرد و همراه ی اون با امواج ناپایدار تراز میانی جو از اواسط یا اواخر وقت روز جمعه ۴ آبان شرایط کم کم و بتدریج برای کاهش محسوس دما وزش باد بارش باران (شدید تا خیلی شدید) و بارش برف در ارتفاعات فراهم شده و طی روزهای شنبه و یکشنبه ۵ و ۶ آبان به اوج خودش رسیده و سپس متناوب می شه!

 کاهش دما
از اواخر وقت روز جمعه همچنین طی روز های شنبه و یکشنبه شاهد کاهش شدید و محسوس دما (۱۰ تا ۲۰ درجه) در کرانه های جنوبی دریای کاسپین هستیم، کاهش دما اینقدر شدید هستش که بارش در ارتفاعات به شکل برف پیش بینی می شه!

وزش باد
وزش باد سرد گاها شدید هستش، به علت نفوذ هوای پرفشار شاهد طوفانی شدن دریا هم هستیم، سرعت باد در ساحل بین ۵ الی ۱۵ متر برثانیه و دور از ساحل تا ۲۰ متر بر ثانیه هم پیش بینی میشه، ارتفاع موج دریا هم در ساحل تا ۲ متر و در فراساحل بیش از ۴ متر خواهد بود!

بارش باران
با شمالی شدن سوی جریانات و ریزش هوای سرد و پرفشار به منطقه بخصوص برای روز شنبه ۵ آبان بارش شدید باران رو در منطقه خواهیم داشت، در کل بارندگی طی روز جمعه ۴ آبان (بتدریج بعدظهر یا شبش) شروع می شه طی روز شنبه ۵ آبان به اوج خودش می رسه و یکشنبه ۶ آبان به صورت متناوب ادامه داره!

 جمع بندی !

پنجشنبه و جمعه شاهد افزایش شدید دما و وزش باد گرم در منطقه هستیم، هوا خیلی گرم میشه، از جمعه ۴ آبان بعدظهر و شبش بتدریج سوی جریانات از جنوبی به شمالی تغییر میکنه وزش باد گرم تبدیل به باد سرد شده و بتدریج شاهد رشد ابر و شروع بارش باران در منطقه خواهیم بود، بارش باران طی روز شنبه با تقویت جریانات ناپایدار تشدید شده و طی روز یکشنبه هم با ماندگاری هوای سرد و پرفشار در منطقه متناوبا ادامه داره، طی این مدت کاهش دما باعث بارش برف در ارتفاعات میشه…

 هشدار ها

 طی روزهای پایانی هفته ی جاری بخصوص پنجشنبه ۳ آبان به علت افزایش شدید دما و وزش باد گرم از روشن کردن آتیش تو جنگل ها خودداری کنید!

 سرعت وزش باد گرم گاها شدید هستش و میتونه با باغات کیوی آسیب بزنه!

برای اوایل هفته ی آینده به علت کاهش محسوس دما بارش در ارتفاعات به شکل برف هستش، کاهش دما برای مناطق جلگه ای هم محسوس خواهد بود بنابراین حتما اونایی که تا الان بخاری ها رو آماده نکردن سریعا آماده کنن!

 بارش باران اوایل هفته ی آینده بخصوص طی روز شنبه ۵ آبان گاهی شدید هستش و موجب آبگرفتگی معابر عمومی و طغیان آب رودخانه ها و مسیل ها می شه !

 هر گونه تغییر از همین منبع اطلاع رسانی میشه!

📢 اطلاع رسانی کنید !

فورکا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.